giovedì - Valle di ledro

Min 12°C - Max 27°C

venerdì - Valle di ledro

Min 15°C - Max 29°C

sabato - Valle di ledro

Min 16°C - Max 28°C

IT | EN | DE | NL | CZ

Discover the villages and the history of Val di Ledro

Kovárna la fucina de le broche

V kovárně Fucina de le Broche je možné vidět, jak se vyráběly hřebíky do bot, které se až do poloviny minulého století používaly ke zpevnění podrážek. Pro Valle di Ledro to byla velmi významná činnost, která dokonce obyvatelům údolí umožnila návrat z fronty v průběhu první světové války a během druhé světové války nemuseli ani narukovat.

Od 17. století vznik železářského průmyslu, hlavně v Prè a v Molině, přinesl významné změny v dosud zemědělsko-lesnicko-pasteveckém hospodářství, které po staletí vládlo v údolí, přinášejíc malý výdělek. Železářské dílny otevřely v údolí dveře výnosnějšímu zaměstnání, kterému se po více než dvě století věnovaly stovky lidí: někteří se zabývali přímo tavbou železné rudy, někteří zpracovávali železo v dílnách, jiní dopravovali výrobky do přístavu v Ponale a další vyráběli uhlí pro tavicí pece (strana 26).   O století později bylo v údolí činných 13 velkých pecí, ale vítězství Napoleona a následné přičlenění Trentina k habsburskému Tyrolsku způsobilo značný pokles výroby. Krize pokračovala až do úplného uzavření pecí v polovině devatenáctého století. V provozu zůstaly jen některé kovářské dílny, které se zabývaly kováním koní, výrobou zemědělských nástrojů a hřebíků. Nový impulz přišel po roce 1866, kdy do údolí přišli dělníci z oblasti Brescie a Bergama, kteří se usadili v již opuštěných železářských dílnách a začali se věnovat novému způsobu zpracování hřebíků, které vyžadovalo větší specializaci a zručnost.    
Místní obyvatelé se tak naučili výrobě “motykových hřebíků”, která se rozvinula znovu v Molině. V dílnách se opět ozvalo klepání kladívek. Hřebíky do bot byly různých tvarů a chránily podrážky bot, které v nejlepších případech byly kožené, ovšem většinou ze dřeva.
 
Činnost pokračovala bez přestávek až do uzavření z důvodu odvodů do rakouské armády a vyhnanství v Čechách v době první světové války.  V důsledku toho ovšem armádě došly hřebíky do bot. Zásluhou faráře v Molině povolila vídeňská vláda návrat z fronty mnoha ex-výrobcům hřebíků a uprostřed císařství byly vystavěny dvě dílny, v nichž pak strávili celý zbytek války. Tak neriskovali životy, ale každý dělník musel za den vyrobit asi tisícovku hřebíků, což nebylo zanedbatelné číslo, neboť k výrobě jednoho je zapotřebí asi 30-40-ti úderů kladivem.
Také během druhé světové války byla po hřebících velká poptávka, ale tentokrát bylo zproštěných a propuštěných méně, takže se v kovárnách nechávala zaměstnat i mládež a staří lidé.
Bezprostředně po válce se rozšířilo použití gumových podrážek namísto kožených s hřebíky a to předznamenalo definitivní konec tohoto povolání, mnozí výrobci zůstali bez práce.
Po cca 40 letech od uzavření dílen se Obecní úřad v Molině zasadil o obnovení malé ukázkové dílny v Prè, která má ohniště a 4 pracovní stoly, jsou zde také dobové nástroje a vzorkovník všech typů hřebíků. Při zvláštních příležitostech nebo na žádost Consorzia Pro Loco pro skupinky návštěvníků poslední 4 dosud žijící výrobci hřebíků znovu zapálí oheň a nadšeně ukazují, jak se kdysi hřebíky do bot vyráběly. 

Hob nail smithy

prev
next

Akce & News

04/04/2014-02/11/2014

TRENTINO GUEST CARD

A card to enjoy Trentino! For the whole holiday you can travel in Trentino with the public transport and enter more than 60 museums, castles and natural parcs. The card is a present if you stay in fin one of the member accommodation, otherwise you can buy it buy the tourist information office for € 40,00.
Beside these services included in the card, in Valle di Ledro you can take part to the hiking program Settimane Natura

17/05/2014-30/09/2014

EXHIBITION THE BEGINNING OF THE FIRST WORLD WAR & GALICIA

On the occasion of the 100th anniversary of the  First World War, the Ledro Valley History Committee L.Riccabona presents the exhibits “The Rise of the World War” & “Galizia 1914 ”.

25 mag 2014

PHOTOEXHIBITION CHURCH OF SAN GIOVANNI

Photoexhibition

21/06/2014-06/09/2014

LEISURE CENTRE "QUEL CHE BESTA"

Entertainment service on the beach Besta in Molina. 12 weeks together with the program "Quel che Besta" and its games, entertainment, laboratories and fun.

22 ago 2014

Path 421 closed

The path number 421 from Pur to Passo Nota is closed due to forest work.

27 ago 2014

IL GRANDE ABBAGLIO-TALK

Talk about Chicco Forti with Roberta Bruzzone.

29 ago 2014

HIKING PROGRAM - Flying over the Alps

This easy walk is of great interest from both the botanical and the naturalistic point of views. We walk to the pass Casèt (1608 m), where the Natural Science Museum of Trento has turned an old bird catching building into an ornithological station to study the birds' migration. The participants can see how the birds are ringed and discover more about the birds.At the end, visit of the visitor’s centre about the flora and fauna of the area. 

 

29 ago 2014

LEDRO OPERA FESTIVAL - CARMEN

Advance sale by the Tourist Information Office

30 ago 2014

FLEA AND ANTIQUE MARKET

Flea market and hobby craftsman

30 ago 2014

KAWAI A LEDRO - FINAL CONCERT OF THE PIANO COURSE

Final concert of the players, who take part at the course organized by Cabassi and Tatiana Larionova. For more information www.ledroinmusica.it

31 ago 2014

LAGO DI LEDRO RUNNING

V° edition of the "Lago di Ledro Running”, not competitive running race of 10 Km around Lake Ledro. 

31 ago 2014

ALPINI GROUP PARTY

Holy mass and lunch with typical food

01-07/09/2014

3° WOOD SCULPTURE SYMPOSIUM

Third wood sculpture symposium. From 9 to 12 a.m and from 2 to 6 p.m. you can observe the artists at work by Hotel Garden. Presentation on sunday at 4 p.m.

02 set 2014

HIKING PROGRAM - Piana di Pur

The walk leads us through the woods of Val di Pur, where we can observe the different kinds of flowers and plants, that grow in the southern part of the Lake. On the way back we stop to see a farm for raspberries, blackberry and blueberries growing.

03 set 2014

HIKING PROGRAM - To the top of Monte Carone

From Prè we take a little road, which leads to Leano. At the crossing we continue to the meadows of Cadrione till the forest road to Bocca dei Fortini. Now the itinerary, along the Italian military front during the WWI, offers wonderful views over Lake Garda. After Baita Segala we take the path to Monte Carone from where we can admire also Lake Ledro. You come down to Leano and, after crossing the silent village, we come back on a steep road to the starting point.

 

03-05/09/2014

TRAINING RUGBY VIADANA 1970

The rugby team Viadana 1970 is in valle di Ledro for its training

05 set 2014

HIKING PROGRAM - Flying over the Alps

This easy walk is of great interest from both the botanical and the naturalistic point of views. We walk to the pass Casèt (1608 m), where the Natural Science Museum of Trento has turned an old bird catching building into an ornithological station to study the birds' migration. The participants can see how the birds are ringed and discover more about the birds.At the end, visit of the visitor’s centre about the flora and fauna of the area. 

 

07 set 2014

2° TROPHY VAL DI LEDRO - MOUNTAIN RUNNING RACE

Second edition of this mountain race along the mountains of Valle di Ledro. Length: 23,2 km - Difference in level: 1750 m.
More information: regulation - gpx - altimetric profile - daily card - registration form

13/09/2014-10/06/2015

FROM WAR TO PEACE

Stay for schoolsin valle di Ledro and in Val del Chiese to visit trenches and fortifications of the Great War, when Ledro was the border line between Italian Kingdom and Hapsburg Empire.

29/01-25/03/2012

SNOWSHOES WALKS

Escursione naturalistica con le ciaspole a Tremalzo, con salita al Dos del Dil e nella Piana del Gel.

<<< >>>

Vytvořte si svoji dovolenou

  • Choose the period you want to come to Valle di Ledro.
  • Choose the activities you want to do and the accommodation you prefer.
  • Your holiday is created, mean price for accommodation and activities!

Newsletter

Přihlaste se k odebírání novinek: budeme Vás informovat o připravovaných akcích a novinkách

© Consorzio per il Turismo Valle di Ledro

Ufficio Turistico - Via Nuova, 7 - 38060 LEDRO | info@vallediledro.com

P.Iva 00831220223 - C.f. 84002900227

Tel. +39 0464 591222 | Fax +39 0464 591577 | Skype vallediledro Chat Skype Add Skype

privacy | credits | MADE IN KUMBE

logo trentino